Değerli Yanlışlar

2 Eylül 2016 Boğaç Karçıka 0

“Yaratıcılık size hata yapma özgürlüğü tanır”
Okul yıllarımız boyunca matematik dersinde bize mümkün olduğunca kısa bir sürede, kusursuz bir şekilde soruları çözmemiz tembihlendi. Oysaki matematikte bazı yanlış cevaplar bize doğruyu bulma konusunda çok şey katar.

Matematik Kültür ve Eğitim III

12 Nisan 2016 Boğaç Karçıka 0

“Peki, sence matematik öğretmenlerinden gerçekten de çok fazla şey beklemiş olmuyor musun? Öğretmelerin düzinelerce öğrencinin her biriyle teker teker ilgilenmesini, kendi yollarını bulup, keşiflerde bulunup, aydınlanmalarını sağlamak için onlara rehberlik etmesini ve aynı zamanda matematik tarihine hakim olmalarını beklemek sence de biraz fazla değil mi?”

Neden Matematik Öğreniriz?

26 Ekim 2015 Boğaç Karçıka 2

“Lisede öğrendiğim trigonometri ve geometri bilgisini ömrümde ikinci defa- belki de ilk defa- bu olay sayesinde kullanma fırsatını yakaladım. Bunun dışında lisenin bana verdiği daha ileri matematiği hiç bir zaman kullanmadım. Hiç bir zaman! Ömrümüz boyunca kullanmayacağımız bir şey için neden ben ve diğer öğrenciler değerli öğrenme saatlerini harcarlar ki? Buna eğitim denir mi? Hiç bir zaman ihtiyaç duymayacağımız şeyleri öğrenince ne olacak?”

Matematik, Kültür ve Eğitim II

26 Ağustos 2015 Boğaç Karçıka 1

Öğrencilerinize iyi bir problem verin. Bu problemle uğraşmalarını ve uğraşırken sinirlenmelerini, umutsuzluğa düşmelerine izin verin. Size fikirlerle gelmelerine izin verin. Problemi çözmek için gereken fikir için ölmek isteyecek kadar probleme bağlanmalarını bekleyin. En sonunda onlara birazcık teknik gösterin. Sakın bütün tekniği göstermeyin.

Matematik, Kültür ve Eğitim I

24 Temmuz 2015 Boğaç Karçıka 1

Çizdiğim o küçük çizgi, bu ikisi arasındaki ilişkiyi aşikar kılar. İlk başta hiç bir şey göremezken sonradan her şeyi görebilir hale geldim. Ortada hiç bir şey yokken basit ve güzel bir şey yarattım ve bu süreç içerisinde kendimi değiştirdim. Zaten sanatta bu değil midir?

Conway’in Büyücüleri

30 Haziran 2015 Boğaç Karçıka 2

A: Yaşları toplamı bu otobüsün numarasına eşit olan ve yaşları çarpımı kendi yaşıma eşit olan çocuklarım var ve çocuklarımın yaşı birer tamsayı.

B: Vay canına! Eğer bana yaşını ve kaç çocuğun olduğunu söyleyebilirsen çocuklarının yaşlarını bulabilirim.

A: Hayır

B: İşte bu! Sonunda senin kaç yaşında olduğunu anladım!

Sultan’ın Sınavı

19 Haziran 2015 Boğaç Karçıka 0

Matematik hayat kurtarır! Hayat memat meselesi olan bir bulmacayı çözmek için en iyi stratejiyi bulmaları gereken bilgelerin çözümü ve genelleştirmesi.

Üç Şapka Problemi

13 Haziran 2015 Boğaç Karçıka 0

Üç oyuncunun her birine birer şapka takılır. Her bir şapkanın üzerinde pozitif bir tam sayı yazılıdır. Hiç bir oyuncu kendi şapkasını göremez fakat diğerlerininkini görebilir. Şapkaların üzerindeki sayılardan birinin diğer ikisinin toplamı olduğu oyuncular tarafından biliniyordur. Sırayla her bir oyuncu kendi şapkasını bulmaya çalışır. ..