Yazı-Tura Atan Kurt ve Masum Kuzu

Hikaye bu ya, düzgün bir ongen üzerinde (sol ortadaki köşede) bir kurt var. Kurt her defasında yazı-tura atıp ongen üzerinde ya saat yönünde ya da saat yönünün tersinde 1 yandaki köşeye gidiyor. Biz de bu ongen üzerinde bir kuzuyuz, can derdindeyiz. Canavar hiç durmadan yazı-tura ata ilerlese hiç şansımız yok ama şükür sadece 8 yeni köşeye gidebilecek enerjisi var, yani muhakkak köşelerden birisine gidemeyecek. Nereye saklanmak lazım?

wolf_on_circleOlasılık konusunda yanıla yanıla terbiye edilmemiş olsam, doğrudan gider kurda en uzak, sağ ortadaki köşede beklerdim, başka türlüsünü önerene de ters ters bakardım. Fakat yazı-turanın nice sağduyulu babayiğidi madara ettiğini bildiğimden, elime kalem kağıt alıp düşündüm.

Durum şöyle: Saklanmak için hangi köşeyi seçersek seçelim, kurt yazı-tura ata ata eninde sonunda tam yanımızdaki köşelerden bir tanesine mutlaka gelecek. Bu durumun ilk olduğu ana bakalım. Bu andan sonra kurdun bizi bulmamasının tek yolu, ongen üzerinde bize hiç gelmeden tam ters yönde ilerleye ilerleye tam ters yönden komşumuz olan diğer köşeye gelmesi, böyle olunca kurt 8 farklı köşe gezip enerjisini bitirmiş olur. Ama bunun gerçekleşme olasılığı, bizim ongen üzerinde hangi köşede olduğumuzdan bağımsız! Yani hangi köşede olursak olalım hayatta kalma olasılığımız aynı, seçebileceğimiz 9 köşe olduğundan bu olasılık her köşede 1/9.

Bunu farkedince, gidip kurdun tam yanındaki köşelerden birine yerleşeyim, yiyecekse bir an önce yesin bu gergin bekleyiş uzamasın dedim. Sonra kurdun ortalama ne kadar zamanda beni yiyeceğini bilmediğimi farkettim, iyice tadım kaçtı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*