Matematik Toplulukları Çalıştayı

 

IMG-20150826-WA0006

MATEMATİK TOPLULUKLARI BULUŞUYOR!

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Topluluğu ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Topluluğu öncülüğünde ülke genelinde aktif matematik toplulukları 14-18 Eylül tarihlerinde Nesin Matematik Köyünde, Genç Matematikçiler Toplantısı ile işbirliği içinde gerçekleşecek olan Matematik Toplulukları Çalıştayında bir araya gelecek.

Bizler matematik bölümü okuyan öğrencilerin, müfredat içerisindeki konuları ayrıntılandırmak, müfredata sığmayan ancak önemli temel konuları araştırmak, dünya çapındaki matematiksel gelişmeleri takip etme noktasında bir ara yüzey oluşturmak için bir araya geliyoruz. Bunun yanı sıra her bir matematik topluluğunun matematiksel düşünce birikimini, soyutlama, çıkarım yapma, sonuçları öngörme, modelleme ve planlama yetilerini arttırmak, dayanışma ve beraberce üretim kültürünü geliştirmek ve öğrencilerin motivasyonlarını arttırmak amaçları doğrultusunda faaliyet gösteren bir formata sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu gereksinim Matematik Bölümlerinin öğrencilerine kazandırmayı arzuladığı yetileri ve öğrencilerin matematiğe yöneltilmesinin amaçlandığını göz önüne aldığımızda, elzem olarak ortaya çıkıyor.

Ülkemizde bir çok üniversitede Matematik Toplulukları/Kulüpleri çeşitli etkinlikler düzenlemekte, söz konusu Matematik Topluluklarının bir kısmı da yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Bir kısım üniversitede ise mevcut toplulukların aktif olamayışlarını üzülerek gözlemlemekteyiz. Ülke genelindeki Matematik Topluluklarının arasında organik bir bağın kurulmasının önemli olduğunu düşünmekmekle beraber Matematik Topluluklarının ortak bir platform kurması Topluluklar arasındaki iletişim kanallarının açılmasını ve artmasını sağlayacağı kanısındayız. Bu kanallar sayesinde toplulukların sürekli etkileşim halinde olmaları, yapacakları etkinliklerden birbirlerini bilgilendirmeleri, sürekli yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmaları mevcut toplulukların akademik alanda daha fazla çalışma yapmasına motivasyon sağlayacak; aktif olmayan/olamayan matematik toplulukları ise gene bu kanalla teşvik edilmesi kolaylaşacaktır.

Ülkemizde, malesef ki, üniversitelerin doğa bilimleri bölümlerinin yanı sıra matematik bölümlerinin de çeşitli nedenlerle kapatıldığı, dönüştürüldüğü bir iklim hakim. Bu karamsar tabloya karşın Matematik bölümlerinde görev yapan akademisyenlerin çeşitli platformlar ve birliktelikler aracılığıyla oluşturduğu bilimsel aktivitelerle yarattığı enerji bizleri umutsuzluğa kapılmaktan geri itiyor. Buna karşın ortaya çıkan bu enerjinin öğrencilere kanalize olmasında da bir eksiklik gözlemliyoruz. Toplulukların birliktelikleri aracılığıyla ve öğrenciler arasındaki arttırmayı hedeflediğiz etkileşim ile yukarıdaki çabanın daha verimli bir hale getirilmesi noktasında aktif rol oynamayı ve bu bağlamda, tersine, öğrenciler arasından çıkacak olan belki görece az ama değerli enerjinin akademisyenleri de moral ve motivasyon bazında teşvik edeceğini düşünüyoruz.

Daha fazla şey konuşmak için henüz erken olduğunu düşünmekle beraber işe koyulup sonuçlarını hep beraber görmemiz gerekiyor.

Çalıştay konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek ve başvurmak için aşağıdaki link bize üzerinden ulaşabilirsiniz:

https://matematikkoyu.org/etkinlikler/2015-mat-topluluk/index.php

Matematik Toplulukları Çalıştayı Hazırlık Komitesi

Eren Ertürk (Orta Doğu Teknik Ü.)
Kadri İlker Berktav (Orta Doğu Teknik Ü.)
M. Levent Doğan (Orta Doğu Teknik Ü.)
Egemen Gezgin (Boğaziçi Ü.)
Harun Kır (Boğaziçi Ü.)
Oğuz Şavk (Boğaziçi Ü.)
Uğur Can Öztürk (Boğaziçi Ü.)

Oğuz Şavk hakkında 5 makale
Boğaziçi Üniversitesi - Matematik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*