Herkese Bilim Teknoloji Dergisi Yayın Hayatına Başladı!

Bir ülkenin bilime bakışını; bilimin o ülkedeki yerini anlamak için kullanılabilecek birçok parametre olduğu kesin.

Ekonomide ayrılan paya, eğitimdeki yerine ve ayrılan zamana, akademik kurumlardan çıkan yayınların kalitesine vb… Bunların hepsi nesnel, elle tutulabilen veriler ve hepsinin bir ülkenin gelişmişlik endeksinde doğal olarak önemli payları mevcut. Türkiye bu parametrelerin hemen hepsinde, örneğin OECD raporları göz önüne alındığında, son sıralarda.

Ancak rakamların, sıralamaların, tabloların bizim için pek bir önemi olmadığı açık… Öyle ya OECD raporlarına göre matematik okur yazarlığında da sondan ikinciyiz! O halde özellikle bilim gibi bir alanının Türkiye’deki yerini en basit şekilde nasıl mı anlarız?

Sadece medyaya bakmanın; medyanın genelinin “bilim haberi” adı altında verdiği ve tabii ki vermediği haberlerin niteliğini incelemenin yeterli olacağını düşünüyorum.

Türkiye’de medyanın yayınladığı her “bilim haberin”ya Meteor çarpması sonucunda dünyanın yok olması; ya Çeşitli gökyüzü olaylarının Astroloji’ye yansıması; ya UFO ve uzaylı haberleri; ya NASA’ya parmak ısırtan roket teknolojisi  ya da matematikte asla çözülemeyen soru keşfeden Türk mucit kategorilerine almak mümkün.

Artık medyada bunların haricinde elle tutulur bir bilim haberini okuduğumuzda şaşırır ve sevinir hale gelmiş durumdayız.

İşte Herkese Bilim Teknoloji Dergisi (HBT) hem basılı olarak hem de düzenli olarak güncellenen web portalı ile (www.herkesebilimteknoloji.com) ; bilimin, kritik düşüncenin neredeyse kaybolduğu, bilim diye sunulan şeylerin tehlikeli boyutta sahte olduğu bu ortamda elimizden geldiğince doğru ve gerçek bilimi sunabilmek için kuruldu.

Biliyorum ki bu yazı öncelikle Matematik ile ilgilenen ve eğitimde bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanan bir kitlenin karşısına çıkacak. Ve yine biliyorum ki artık az önce bahsettiğim sahte bilim ortamı, analitik düşüncenin yok olmak üzere olması hepimizi derinden rahatsız ediyor.

İşte Herkese Bilim Teknoloji Dergisi bu konuda somut bir adım atmak için, Orhan Bursalı’nın anlatımıyla:

“Öncümüz olan Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji dergisinin başlattığı geleneğe yeni ve genç yazarları da ekleyerek” kuruldu.

Şimdi CBT’nin izleyicisi olan HBT, 30 yıldır kendisine gönül verenlerle bütünleşiyor. Tabii daha büyük bir kitleyle bütünleşmek gibi bir iddiayla ve CBT’ye teşekkür ederek.

İşte HBT geçmişinin kısa öykü budur.

kolajsonn-1250x600

Türkiye’de bilim yaygınlaşsın, gelecek kuşakların aldığı eğitimin en önemli parçası olsun istiyorsak şu an bunun yokluğunu kritik ettiğimiz miktarda ileriye yönelik küçük de olsa somut adımlar atmalı ya da atılan adımların bir parçası olmalıyız.

Küçük de olsa atılan her adım eğer yeteri kadar ısrarlı ve kararlı olunursa sonuç verecektir:

image003

Aksi halde sürekli olarak etkiye tepki veren bireyler olarak adım adım geriye gitmenin ve yıldırım hızıyla değişen gündemin içinde kaybolmanın ötesine geçemeyiz.

Herkese Bilim Teknoloji Dergisi, adı üstünde, büyük küçük  epinizin dergisi arkadaşlar! Her hafta Cuma günü bayiinizden istemeyi hatta eğer mümkünse bir kaç tane alıp otobüste, takside, metroda “unutmayı!” ihmal etmeyiniz.

Sevgilerimle,

Can GÜRSES

İletişim için: https://twitter.com/canitti

 

 

 

1 yorum

  1. Cok sevindirici bir gelisme olmus bizler adina.Derginizin yayin hayatina basladigini duyunca derin bir nefes aldim.Uzun zamandir takip edebildigim hic bilim dergisi yoktu.Emegi gecen herkese tesekkurler.Cuma gunu kacirmadan alacagim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*